Poniżej zamieszczamy listę i mapę szkół, w których nadal, pomimo niesprzyjających warunków od lat narzucanych przez władze oświatowe, nauczany jest język łaciński. Została ona opracowana w oparciu o dane nadsyłane do nas przez nauczycieli, a uzupełniona na podstawie wyciągu z Systemu Informacji Oświatowej dostarczonego przez MEN. Informacje o nowych szkołach i wszelkie uzupełnienia prosimy przesyłać na adres Zarządu PTF.
Z zebranych danych wynika, że tylko niecałe 10% liceów w Polsce oferuje naukę łaciny, zdecydowana większość z nich w znikomym wymiarze godzin, często jedynie w formie koła zainteresowań. Zaledwie 25 szkół proponuje przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” w zakresie rozszerzonym, czyli według ministerialnej podstawy programowej. Rzut oka na naszą mapę wystarcza, żeby zauważyć całe regiony Polski, które uległy już całkowitej delatynizacji. Zwłaszcza w północnej i zachodniej części kraju możemy jechać kilkadziesiąt, kilkaset nawet kilometrów, i nie napotkać ani jednej szkoły z językiem łacińskim… Nauka tego języka jest możliwa – z nielicznymi, chlubnymi wyjątkami – jedynie w większych miastach.
Na szczęście docierają do nas również informacje o placówkach, których dyrektorzy decydują się na wprowadzenie języka łacińskiego na nowo. Dzieje się to pomimo skrajnie niekorzystnych warunków organizacyjnych narzuconych przez władze oświatowe, często wymaga znalezienia zewnątrzengo sponsora w osobach rodziców uczniów lub jakiegoś szlachetnego mecenasa, a czasem wiąże się wręcz z koniecznością „żebrania o godziny” w Urzędzie Marszałkowskim i wywołuje konflikt dyrekcji z kuratorium.
Będziemy wdzięczni za informowanie nas o wszelkich tego rodzaju sytuacjach, aby Polskie Towarzystwo Filologiczne mogło je nagłaśniać, a także – na miarę naszych możlwości – wspierać nauczycieli i dyrektorów w ich działaniach.
Bieżące wieści z frontu walki o łacinę w szkołach podawane są na naszym profilu facebookowym oraz na videoblogu pt. „Łacina na skraju”. Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi, które odnotowujemy w zakładce „Media o nas”.
W maju i czerwcu 2017 dyskusja na temat miejsca łaciny w polskim systemie edukacji została podjęta przez parlamentarzystów. Z materiałami na ten temat można zapoznać się w sekcji „Łacina w Sejmie”.
Szczegółowy opis zapisów rozporządzeń, które regulują nauczanie języka łacińskiego w polskich szkołach publicznych, a także dokładne dane statystyczne można znaleźć w zakładce „Nauczanie łaciny – stan prawny”.
[wyświetl mapę w osobnym oknie]
Legenda:
“Łacina na legalu”, tzn. przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” na poziomie rozszerzonym (240 godzin w trzyletnim cyklu nauczania, np. 3 godziny tygodniowo w I i II klasie, 2 godziny w III klasie) – jedyna możliwość nauczania łaciny według ministerialnej podstawy programowej zbieżnej z wymaganiami maturalnymi.
→ Aby uczyć się tego przedmiotu uczniowie muszą zwykle zrezygnować z wyboru innego przedmiotu maturalnego, nawet jeśli nie zdają matury z łaciny!
→ Całkowity kontakt uczniów z językiem jest porównywalny do miesięcznego pobytu w obcym kraju.
→ Liczba godzin języka łacińskiego w takiej szkole wystarcza zazwyczaj na pół etatu nauczyciela.
“Łacina ledwo się trzyma”, tzn. język łaciński jako przedmiot dodatkowy/”profilowy” w wymiarze min. 2 godzin tygodniowo – przedmiot, dla którego nie ma ministerialnej podstawy programowej.
→ Nauczyciel musi opracować program autorski.
→ Dyrekcja musi ubiegać się o dodatkowe finansowanie organu prowadzącego albo zewnętrznych sponsorów.
→ Całkowity kontakt uczniów z językiem jest porównywalny do 10–15 dni pobytu w obcym kraju.
→ Liczba godzin języka łacińskiego w takiej szkole wystarcza zazwyczaj na 1/4–1/3 etatu nauczyciela.
“Pogadanki o łacinie”, tzn. język łaciński jako przedmiot uzupełniający/dodatkowy w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez jeden lub dwa semestry – również zajęcia bez podstawy programowej, treści nauczania zależą wyłącznie od nauczyciela; lekcje rozliczane zazwyczaj jako tzw. “godziny dyrektorskie”.
→ Całkowity kontakt uczniów z językiem jest porównywalny do 3–5 dni pobytu w obcym kraju.
→ Zatrudnienie nauczyciela na etat jest w tym wypadku zupełnie nieopłacalne; przedmiot jest zazwyczaj prowadzony przez nauczyciela o wykształceniu dwukierunkowym, który uczy przede wszystkim innego przedmiotu.
“Łacina wieczorowa”, tzn. pozalekcyjne koło zainteresowań – zajęcia nie ujęte w plan lekcji.
→ Uczniowie poświęcają na łacinę swój wolny czas.
→ Nauczyciel pracuje “na drugą zmianę”.
“Jest łacina!” – otrzymaliśmy informację, że łacina jest nauczana, ale czekamy na szczegółowe dane co do zakresu.
ANDRYCHÓW
Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie – przedmiot “Język Łaciński” (łacina medyczna) realizowany w drugich i trzecich klasach o profilu biologiczno-chemicznym w wymiarze jednej godziny w tygodniu. “Język Łaciński” dla klas o profilu humanistycznym realizowany w wymiarze jednej godziny tygodniowo w klasie pierwszej i trzeciej oraz dwóch w drugiej [stan na 3 kwietnia 2017].
BIAŁA PODLASKA
Katolickie LO im. Cypriana Norwida – Przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” realizowany w zakresie rozszerzonym w klasie o profilu humanistycznym; 120 godzin w cyklu (2 godziny tygodniowo przez 2 lata) w klasie o profilu biologiczno-chemicznym [stan na 6 czerwca 2017].
BIAŁYSTOK
II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej
BIELSKO-BIAŁA
III LO im. Stefana Żeromskiego
BIŁGORAJ
BŁASZKI
BOGUCHWAŁA
BOCHNIA
BRZOZÓW
BYDGOSZCZ
BUSKO-ZDRÓJ
BYDGOSZCZ
I Katolickie Gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego
I Katolickie LO im. króla Jana III Sobieskiego
CHEŁM
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego – Język łaciński realizowany jako przedmiot uzupełniający na podstawie programu autorskiego „Łacina dla medyków” – w wymiarze 2 godzin w całym cyklu nauczania. Ponadto Koło Olimpijskie Języka Łacińskiego (prowadzone nieodpłatnie) dla chętnych z klas prawniczych [stan na 12 maja 2017].
CHMIELNIK
Społeczne Gimnazjum Doliny Strugu
CHRZANÓW
CIESZYN
Katolickie LO im. św. Melchiora Grodzieckiego
CZĘSTOCHOWA
Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej – Język Łaciński nauczany w wymiarze dwóch godzin tygodniowo przez jeden rok [stan na: 30 czerwca 2017].
Niepubliczne Medyczne Studium Techniki Farmaceutycznej
DZIERŻONIÓW
GDAŃSK
Akademickie Liceum Ogólnokształcące LINGWISTA w Gdańsku – przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” w zakresie rozszerzonym (zajęcia dodatkowe); 2 godziny w tygodniu przez cały okres nauki dla uczniów, którzy wybrali grupy specjalizacyjne: humanistyczną, prawniczo-społeczną lub medyczną. Zajęcia prowadzone są zgodnie z podręcznikiem “Porta Latina nova” (Wydawnictwo Szkolne PWN) [stan na 2 kwietnia 2017].
Gdańskie Liceum Autonomiczne – Język łaciński (poziom podstawowy). Liczba godzin w poszczególnych latach: Łacina jest w 1 i 2 klasie w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Profile klas: Łacina jest obowiązkowa dla uczniów klas o profilu medycznym (biologiczno-chemicznym) oraz prawniczym (w zależności od rocznika nazywanym również humanistycznym) [stan na 23 kwietnia 2017].
XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy – przedmiot “Język łaciński kultura antyczna” nauczany w zakresie rozszerzonym, jest obowiązkowy w klasach o profilu humanistycznym. Liczba godzin: w klasie pierwszej 2 godziny tygodniowo, w klasie drugiej 4 godziny tygodniowo, w klasie trzeciej 3 godziny tygodniowo. Klasy dzielone są na grupy [stan na 10 maja 2017].
GDYNIA
II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
GLIWICE
GŁOWNO
Publiczne Katolickie LO im. Jana Pawła
GNIEZNO
Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzice-Dzieciom
Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
GOLUB – DOBRZYŃ
Liceum im. Anny Wazówny – w klasie trzeciej “Łacina i kultura antyczna” jako rozszerzenie, w klasie pierwszej o profilu biologiczno-chemicznym jedna godzina języka łacińskiego w naukach przyrodniczych w tygodniu [stan na 23 kwietnia 2017].
GORZÓW WIELKOPOLSKI
IV Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego – przedmiot “Podstawy języka łacińskiego i kultury antycznej” realizowany jako dodatkowy uzupełniający do wyboru w klasie drugiej w wymiarze 30 godzin przez rok (1 godzina w tygodniu) [stan na 3 kwietnia 2017].
GRODZISK WIELKOPOLSKI
Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego – Język łaciński i kultura antyczna – przedmiot realizowany dla chętnych, jako koło zainteresowań (2 godz./tydz.) dla wszystkich zainteresowanych z wszystkich klas; finansowany przez organ prowadzący, czyli Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim [stan na 2 czerwca 2017].
HRUBIESZÓW
LO im. ks. Stanisława Staszica
INOWROCŁAW
JAROCIN
JAROSŁAW
JASŁO
I LO im. króla Stanisława Leszczyńskiego
JAWORZNO
Uniwersyteckie Gimnazjum Katolickie
JELENIA GÓRA
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
JĘDRZEJÓW
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie – przedmiot “Język łaciński prawniczy” – 1 godzina w drugiej klasie i 1 godzina w trzeciej klasie o kierunku humanistyczno-prawnym. “Język łaciński w medycynie” – 1 godzina w drugiej klasie i 1 godzina w trzeciej klasie o kierunku medyczno-przyrodniczym. “Kółko języka łacińskiego” – 1 godzina tygodniowo dla chętnych. Przedmioty realizowane są jako obowiazkowe uzupełniające i znajdują się w siatce godzin dydaktycznych. Kółko jest liczone do etatu i przydzielone na wniosek Dyrektora przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie [stan na 14 kwietnia 2017].
JÓZEFÓW
Liceum Strumienie Stowarzyszenia Sternik – przedmiot “Język Łaciński” obowiązkowy przez pierwsze dwa lata nauki w wymiarze 2 godzin tygodniowo (zakres rozszerzony możliwy do wyboru dla chętnych). W szkole realizowany jest program autorski pt. “Ad fontes” w ramach bloku zajęć humanistycznych “Kultura i tradycja”, który łączy zajęcia z łaciny, literatury polskiej i wiedzy o kulturze. Na początku trzeciej klasy podsumowaniem kursu łaciny i jego zakończeniem są tygodniowe lekcje w Rzymie. Podręcznik w wersji elektronicznej, dostosowywany do potrzeb i zainteresowań każdego rocznika [stan na 5 kwietnia 2017].
Liceum Ogólnokształcące św. Tomasza z Akwinu – Akwinata oferuje wychowanie i kształcenie oparte na modelu katolickiej edukacji klasycznej. Dlatego w programie widnieje m.in. “Język łaciński” w wymiarze 4 godzin tygodniowo w klasie I, 2 godziny tygodniowo w klasie II i III (zajęcia obowiązkowe) realizowany jest według programu autorskiego nauczyciela. Przedmiot „Język łaciński i kultura antyczna” w zakresie rozszerzonym (zajęcia dodatkowe); oprócz tego zajęcia obowiązkowe z retoryki, dialektyki i historii filozofii (na których łacina jest również obecna) [stan na 10 maja 2017].
KALISZ
KAMIEŃSKIE MŁYNY
KARTUZY
I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
KATOWICE
IV LO im. gen. Stanisława Maczka
KĘTRZYN
KIELCE
LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach – Język łaciński jest proponowany w naszej szkole jako trzeci język obcy, obok języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego, do wyboru z językiem włoskim. “Język łaciński z terminologią prawniczą” jest nauczany w klasie 1A, 2A i 3A (humanistyczno-matematycznej) w wymiarze 2 godzin tygodniowo. “Język łaciński z terminologią medyczną” jest nauczany w klasie 1B, 2B i 3B (biologiczno-chemicznej) w wymiarze 2 godzin tygodniowo. W klasie A i klasie B nauczyciel pracuje w oparciu o program autorski, dostosowany do specjalności klasy. Oprócz obowiązkowych zajęć z języka łacińskiego nauczyciel prowadzi koło przedmiotowe w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Uczestnikami tego typu zajęć są głównie uczniowie przygotowujący się do Olimpiady Języka Łacińskiego oraz do innych konkursów łacińskich [stan na 6 czerwca 2017].
I LO Akademickie im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej
KOŁO
KONIN
KOŃSKIE
KRAKÓW
I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie – “Język łaciński i kultura antyczna” w zakresie rozrzeszonym. Wszystkie rozszerzania (w tym łacina) z góry przypisane są do klas. W każdym roczniku jest jedna klasa z rozszerzoną łaciną (jest to jedno z 4 rozszerzeń) i greką jako przedmiotem uzupełniającym (1h w tygodniu) [stan na 2 kwietnia 2017].
II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie – “Język łaciński i kultura antyczna” w zakresie rozrzeszonym. Uczniowie sami wybierają rozszerzenia, które realizowane są w grupach międzyoddziałowych [stan na 2 kwietnia 2017].
III LO im. Jana Kochanowskiego
V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie – Język Łaciński nauczany w w ramach działania dwóch kół zainteresowań [stan na 5 czerwca 2017].
Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. ks. S. Konarskiego
Publiczne LO Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP
Katolickie LO im. Świętej Rodziny z Nazaretu
LO Jezuitów im. Stanisława Kostki
KRAŚNIK
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki – w roku szkolnym 2016/2017 Język łaciński nauczany jest w ramach kółka zainteresowań dla chętnych z klas o profilu humanistycznym oraz biologiczno-chemicznym. Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie w wymiarze 1 godziny tygodniowo [stan na 24 maja 2017].
KROSNO
LEGNICA
LESZNO
LIPNO
LISZKI
LO w Centrum Edukacyjnym “Radosna Nowina”
LUBLIN
Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego
Prywatne Gimnazjum im. ks. K. Gostyńskiego
Prywatne LO im. I.J. Paderewskiego
ŁAŃCUT
ŁASK
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki – przedmiot “Język łaciński” nauczany jest w ramach zajęć pozalekcyjnych dla chętnych uczniów w wymiarze jednej godziny zegarowej tygodniowo. Każdego roku prowadzona jest jedna grupa. Podczas 40 godzin uczniowie poznają słownictwo z zakresu humanistyki oraz nauk przyrodniczo-medycznych, sentencje łacińskie, podstawy gramatyki z komparatystyką języków nowożytnych nauczanych w szkole [stan na 10 kwietnia 2017].
ŁÓDŹ
Salezjańskie Liceum im. ks. Bosko – przedmiot “Język łaciński” realizowany w pierwszej i drugiej klasie liceum, 2 godziny tygodniowo jako przedmiot dodatkowy [stan na 10 kwietnia 2017].
Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ
XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego
XIII LO im. Marii Piotrowiczowej
Katolickie Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Faustyny Kowalskiej
Publiczne Gimnazjum nr I im. króla Bolesława Chrobrego
MAKÓW MAZOWIECKI
LO im. Marii Skłodowskiej-Curie
MALBORK
ZSK im. Jana Pawła II w Malborku – przedmiot “Język Łaciński” realizowany w gimnazjum i liceum. [stan na 3 kwietnia 2017].
MARKI
Katolickie Liceum Ogólnokształcące Księży Michalitów im. ks. Bronisława Markiewicza w Markach – przedmiot “Język łaciński” jako przedmiot dodatkowy obowiązkowy dla klas humanistycznej i biologiczno-chemicznej, a także dla chętnych, 2 godziny tygodniowo przez 2,5 roku, lekcje sponsorowane z środków Domu Zakonnego Księży Michalitów w Markach [stan na 2 kwietnia 2017].
MIEJSCE PIASTOWE
Liceum Ogólnokształcące przy Niższym Seminarium Duchownym
MILANÓWEK
MŁAWA
Katolickie LO – Język Łaciński realizowany we wszystkich klasach w wymiarze dwóch godzin w tygodniu [stan na 16 czerwca 2017].
MYSŁOWICE
MYŚLENICE
I Liceum im. Tadeusza Kościuszki – zajęcia w klasach humanistycznych, 2h tygodniowo [stan na 19 listopada 2017].
NAKŁO NAD NOTECIĄ
I LO im. Bolesława Krzywoustego
NAMYSŁÓW
I LO im. Jarosława Iwaszkiewicza
NOWY SĄCZ
Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów (Jezuickie Centrum Edukacji) – Język Łaciński w klasie o profilu biologiczno-chemicznym (3h tygodniowo) i humanistycznym (4h tygodniowo). Dla chętnych możliwość zorganizowania zajęć dodatkowych zarówno w gimnazjum jak i liceum. Od roku szkolnego 2017/18 planowane jest wprowadzenie autorskiego programu Łacina dla Malucha [stan na 5 kwietnia 2017].
Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych im. Jadwigi Wolskiej
NOWY TARG
I LO im. Seweryna Goszczyńskiego
II LO im. św. Jadwigi Królowej
Policealna Szkoła Służb Medycznych
NYSA
II LO
OLESNO
OLEŚNICA
OLSZTYN
OPOLE
II Liceum Ogólnokształcące – Język Łaciński jako przedmiot uzupełniający w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Ponadto dla chętnych możliwość nauki w ramach przygotowania do Olimpiady Języka Łacińskiego – 1 godzina tygodniowo przez rok [stan na 5 kwietnia 2017].
LO Nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie
OSTROŁĘKA
Gimnazjum Klasyczne im. papieża Jana Pawła II
Liceum Klasyczne im. Jana Pawła II
OSTRÓDA
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie
OSTRÓW MAZOWIECKI
LO im. rtm. Witolda Pileckiego (ZS Nr 1)
OSTRÓW WIELKOPOLSKI
I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego
II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Reymonta
OSTRZESZÓW
I LO im. M. Skłodowskiej-Curie
OŚWIĘCIM
Miejskie Gimnazjum Nr 3 im. Klementyny Tańskiej
PAWŁOWICE
PELPLIN
Collegium Marianum Liceum Katolickie
PIASTÓW
PIŁA
PIŃCZÓW
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
III LO im. Juliusza Słowackiego
PŁOCK
Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” w zakresie rozrzeszonym. W każdym roczniku prowadzona jest jedna klasa z rozszerzoną łaciną, do tego klasy biologiczno-chemiczne przez rok mają przedmiot zwany “Łaciną w medycynie” (godzina w tygodniu), a klasa geograficzno-matematyczna “Geografię antyczną” (też godzina w tygodniu) [stan na 2 kwietnia 2017].
PŁOŃSK
I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza – Przedmiot “Język Łaciński i kultura antyczna” jest realizowany jako rozszerzenie wybierane przez uczniów klas 2 i 3 liceum (grupa międzyklasowa) [stan na 7 kwietnia].
POŁANIEC
LO (ZS im. Oddziału Partyzanckiego AK “Jędrusie”)
POZNAŃ
Liceum św. Marii Magdaleny – szkoła kontynuuje tradycje gimnazjum i liceum klasycznego powstałego w 1303 roku. Język łaciński nauczany jest przez dwa lata w klasach pierwszych i drugich w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Obejmuje klasy o profilu humanistycznym (2 pierwsze i 2 drugie, czyli 4 rocznie) oraz podobnie klasy o profilu biologiczno-chemicznym (2 klasy pierwsze i 2 klasy drugie, czyli 4). W sumie 8 klas objętych jest nauką łaciny w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Pozostałe klasy pierwsze i drugie (wszystkie) w ramach kontynuacji tradycji klasycznych szkoły realizują przedmiot “Kultura antyczna” w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez 4 semestry. Nauka opiera się o Program autorski, który różnicuje program w profilach. Ponieważ każdy uczeń LO MM winien mieć kontakt i z j. łacińskim i z kulturą antyczną, w profilach humanistycznym i biologiczno-chemicznym obowiązuje proporcjonalnie 70% czasu na teksty, gramatykę literaturę, nazewnictwo (np. biologiczne), a 30% na samą kulturę, obyczaje, historię, geografię, wynalazki itp. W klasach z przedmiotem “Kultura antyczna” te proporcje programowe są odwrotne. W sumie aż 13 klas uczestniczy co roku w programie podstawowym obowiązkowo, plus jedna grupa tzw. olimpijska realizuje program zaawansowany. Ta grupa przeznaczona jest dla ochotników, którzy chcą zdawać Łacinę na maturze lub uczestniczą w Olimpiadzie Języka Łacińskiego. Liceum św. Marii Magdaleny jest Uniwersytecką Szkołą Ćwiczeń i przyjmuje na praktyki studentów Filologii Klasycznej [stan na 10 kwietnia 2017].
XVI Liceum Ogólnokształcące im Charles de Gaulle’a i Gimnazjum nr 29 (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charles de Gaulle’a) – przedmiot ,,Język łaciński” realizowany w ramach zajęć dodatkowych dla chętnych; kurs prowadzony według programu autorskiego nauczyciela. Nauka języka prowadzona jest metodą tradycyjną oraz konwersacyjną, uzupełniona o zagadnienia z kultury antycznej i odwołania do terminologii medycznej. Zainteresowani uczniowie są także przygotowywani do Olimpiady Języka Łacińskiego [stan na 14 kwietnia 2017].
III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego – “Język łaciński w naukach medycznych i przyrodniczych” jako przedmiot uzupełniający realizowany w wymiarze 2 godzin tygodniowo w klasie II (klasa akademicka oraz o profilu przyrodniczym) przez 1 rok [stan na 2 czerwca 2017].
VIII LO im. Adama Mickiewicza – Jest to szkoła nastawiona na “ścisłowców”. Zajęcia z łaciny odbywają się w ramach zajęć pozalekcyjnych (opłacanych przez uczniów biorących w nich udział). Uczęszczają na nie uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym. Kurs trwa dwa lata po dwie godziny w tygodniu [stan na 12 lutego 2018].
Liceum Ogólnokształcące im. Matki Jadwigi Borzęckiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego – “Język łaciński i kultura antyczna” – przedmiot dodatkowy (1 godz./tyg.) w klasach I, II i III dla uczniów z klas o wszystkich profilach [stan na 2 czerwca 2017].
Gimnazjum im. Matki Jadwigi Borzęckiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego – “Język łaciński i kultura antyczna” jako przedmiot dodatkowy (1 godz./tyg.) w klasie drugiej [stan na 2 czerwca 2017].
SP 70 w Poznaniu – Szkoła oferuje cały wachlarz zajęć pozalekcyjnych, które finansowane są przez “Stowarzyszenie Siedemdziesiątka” (założone przez rodziców). Wśród tych zajęć jest także łacina. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez cały rok szkolny (są prowadzone od 4 lat). Mogą w nich uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie. W razie potrzeby (ze względu na wiek, potrzeby uczniów i poziom zaawansowania) istnieje możliwość tworzenia większej ilości grup. W szkole są dzieci, które od pierwszej klasy uczyły się łaciny [stan na 12 lutego 2018].
LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej
PRZEMYŚL
II LO im. prof. K. Morawskiego
PSZCZYNA
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie – “Język łaciński” w klasach o profilu biologicznym i społeczno-prawniczym. Jedna godzina tygodniowo w klasie pierwszej , w drugiej jedna godzina tygodniowo dla chętnych. Zajęcia realizowane jako program autorski nauczyciela [stan na 7 kwietnia 2017].
III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie – “Łacina medyczna” w klasie z rozszerzonym programem z biologii i chemii, 1 godzina tygodniowo przez dwa lata. ”Łacina w prawie” w klasie europejsko-językowej, 1 godzina tygodniowo w klasie drugiej. Zajęcia realizowane jako program autorski nauczyciela [stan na 7 kwietnia 2017].
PUCK
Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego
PUŁTUSK
RUMIA
Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Savio
RZESZÓW
I LO im. ks. Stanisława Konarskiego
III LO im. C.K. Norwida – “Język łaciński” realizowany w drugiej klasie o profilu biologiczno-chemicznym (1 godz./ tydz.) [stan na 2 czerwca 2017].
Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
SANOK
Medyczna Szkoła Policealna im. Anny Jenke
SIEDLCE
I Katolickie LO im. Św. Rodziny
IV LO im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego
SIEMIATYCZE
SKIERNIEWICE
SŁUPSK
II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
SOKOŁÓW PODLASKI
SOPOT
I Liceum Ogólnokształcące w Sopocie – przedmiot „Język łaciński i kultura antyczna” realizowany przez cały okres nauki w liceum dla uczniów klas o profilu filologicznym i prawno-społecznym w wymiarze dwóch godzin w tygodniu [stan na 3 kwietnia 2017].
SOSNOWIEC
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Sosnowcu – przedmiot “Język łaciński” realizowany w wymiarze dwóch godzin tygodniowo przez trzy lata. Zajęcia realizowane jako program autorski nauczyciela [stan na 7 kwietnia 2017].
II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu
Katolickie Gimnazjum i Liceum Kana
STALOWA WOLA
STASZÓW
LO im. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego – Język łaciński, jako przedmiot dodatkowy, jest nauczany w klasie humanistycznej w wymiarze: 2 godziny tygodniowo w klasie pierwszej i drugiej oraz 1 godzina tygodniowo w klasie trzeciej. W klasie o profilu biologiczno – chemicznym realizowany jest autorski program nauczania: „Lingua Latina medicinalis” w wymiarze jedna godzina tygodniowo przez dwa lata. Dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia pozalekcyjne dla uczniów pragnących wziąć udział w Olimpiadzie Języka Łacińskiego lub przystąpić do egzaminu maturalnego z języka łacińskiego; zajęcia te prowadzone są społecznie. W szkole w latach 2013-2016 były prowadzone dwa zintegrowane eksperymenty pedagogiczne ”Przez inskrypcje w głąb dziejów” oraz „Ziemia Staszowska przez stulecia” opracowane prze na nauczycielkę języka łacińskiego i nauczyciela historii. W ramach projektu dokonano przekładu (w większości po raz pierwszy w dziejach) łacińskich inskrypcji znajdujących się w obiektach sakralnych Staszowa i Rytwian.Trwają dalsze działania badawcze w tym kierunku, a kolejne klasy humanistyczne biorą udział w warsztatach poświęconych szeroko pojętej epigrafice [stan na 2 czerwca 2017].
SUWAŁKI
SZAMOTUŁY
SZCZECIN
I Prywatne LO im. Leonarda Piwoni – „Język łaciński z elementami kultury antycznej” – przedmiot do wyboru liczony do średniej ocen realizowany jako 1 godzina w tygodniu w klasie I, 2 godziny w tygodniu w klasie 2 i 3 [stan na 28 maja 2017].
Gimnazjum przy I Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym Leonarda Piwoni – „Język łaciński z elementami kultury antycznej” – przedmiot do wyboru liczony do średniej ocen realizowany jako 1 godzina w tygodniu przez 3 lata [stan na 28 maja 2017].
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Maksymiliana Marii Kolbego – “Język łaciński” prowadzony w ramach koła zainteresowań w wymiarze jednej godziny tygodniowo dla każdego poziomu [stan na 28 maja 2017].
IV Liceum Ogólnokształcące – przedmiot „Łacina w kulturze” realizowany przez 2 godziny w tygodniu przez 1 rok w II klasie o profilu humanistyczno-medialnym; „Łacina medyczna” w wymiarze 1 godziny w tygodniu przez 1 rok w klasie I (profil biologiczno-medyczny) [stan na 28 maja 2017].
IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino – przedmiot „Łacina dla przyrodników” realizowany w wymiarze 1 godziny w tygodniu przez dwa lata od II klasy o profilu przyrodniczym (obecnie 2e i 3e) oraz 2 godzin w tygodniu przez 2 lata, od II klasy o profilu przyrodniczym (obecnie 2b); przedmiot „Elementy języka łacińskiego i kultury antycznej” – 1 godzina w tygodniu przez 1 rok od II klasy o prfilu humanistycznym (obecnie 2c); w tym roku po raz ostatni był realizowany wariant pod nazwą „Blok humanistyczny” – 1 godzina przez 2 lata od klasy II w klasie o profilu humanistycznym (obecnie 3c) [stan na 28 maja 2017].
ŚWIDNICA
ŚWIDNICA ŚLĄSKA
Katolickie Niepubliczne Gimnazjum im. ks. Franciszka Blachnickiego
ŚWINOUJŚCIE
LO im. Mieszka I z Oddziałami Integracyjnymi
TARNOBRZEG
I Społeczne LO im. im. Hetmana Jana Tarnowskiego
TARNÓW
TCZEW
Uniwersyteckie Katolickie LO im. św. Jadwigi Królowej
TOMASZÓW LUBELSKI
LO (ZS Nr 1 im. Bartosza Głowackiego)
TORUŃ
VII LO im. Wandy Szuman – przedmiot “Język Łaciński w medycynie” realizowany w klasie pierwszej i drugiej o profilu biologiczno-chemicznym (2 godziny tygodniowo) [sta na 23 kwietnia 2017].
V LO im. Jana Pawła II – “Język łaciński” jako przedmiot dodatkowy [stan na 23 kwietnia 2017].
Gimnazjum i Liceum Akademickie – od roku szkolnego 2017/18 wprowadzony zostanie przedmiot “Język Łaciński” dla klasy humanistycznej w wymiarze czterech godzin tygodniowo dla klasy drugiej i trzeciej [stan na 23 kwietnia 2017].
IV LO im. Tadeusza Kościuszki – zajęcia z języka łacińskiego prowadzone jako rozszerzenie (180-240 h w cyklu edukacji) dzięki wsparciu fundacji Traditio Europae.
Ponadto przedmiot “Język Łaciński w naukach przyrodniczych” prowadzony w klasie o profilu biologiczno-chemicznym (1 h/ tydzień) [stan na 23 kwietnia 2017].
TRZEMESZNO
TYCHY
III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego – “Język łaciński w zakresie elementarnym” jako przedmiot uzupełniający w klasie o profilu biologiczno medycznym; jedna godzina w klasie pierwszej i dwie godziny w klasie drugiej. Zajęcia realizowane jako program autorski nauczyciela [stan na 7 kwietnia 2017].
IV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka – przedmiot uzupełniający “Łacina w farmacji” w klasach chemiczno-farmaceutycznych; dwie godziny w klasie drugiej i dwie godziny w klasie trzeciej. Zajęcia realizowane jako program autorski nauczyciela ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z receptury farmaceutycznej i międzynarodowego nazewnictwa substancji chemicznych [stan na 7 kwietnia 2017].
WADOWICE
Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach – przedmiot “Język łaciński” jako dodatkowy oferowany jest w wymiarze dwóch godzin tygodniowo przez dwa lata oraz jednej godziny w tygodniu jako łacina medyczna przez rok [stan na 3 kwietnia 2017].
WARSZAWA
I LO z Oddziałami Integracyjnymi
I Społeczne LO – fakultet z języka łacińskiego w wymiarze rozszerzonym (4 godz. tyg.) lub podstawowym (2 godz. tyg.) [stan na 16 czerwca 2017].
LO im Tadeusza Reytana – zajęcia języka łacińskiego realizowane jako koło zainteresowań – grupa podstawowa 2 godz. w tygodniu, grupa zaawansowana – 1 godzina [stan na 16 czerwca 2017].
V LO im. księcia Stanisława Poniatowskiego – “Języki klasyczne w medycynie” jako przedmiot uzupełniający w klasie o profilu biologiczno-chemicznym (60h w klasie drugiej) [stan na 16 czerwca 2017].
XI LO im. M. Reja w Warszawie – przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” w zakresie rozrzeszonym (ponad wymagane 240 godzin dzięki wsparciu władz lokalnych). W klasach o profilu biologicznym język łaciński realizowany jako przedmiot uzupełniający w wymiarze jednej godziny tygodniowo w klasie drugiej [stan na 10 kwietnia 2017].
XIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
XIV LO im. Stanisława Staszica
XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej – Język Łaciński dla uczniów klasy o profilu medycznym przez rok w wymiarze 1 godziny tygodniowo [stan na 5 kwietnia 2017}.
LXXV LO im. Jana III Sobieskiego
LXXXI LO im. Aleksandra Fredry – przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” do wyboru na poziomie rozszerzonym (240h) w klasach humanistycznych, społecznych i biologiczno-chemicznych. Uczniowie uczą się w grupie międzyklasowej, realizują program w klasie II i III, program umożliwia przygotowanie do matury. Przedmiot “Język łaciński dla przyrodników” w wymiarze 30 h w III klasie o profilu biologiczno-chemicznym obowiązkowy dla uczniów, którzy nie wybrali łaciny jako rozszerzenia. Zajęcia realizowane jako program autorski nauczyciela, tematyka dotyczy przede wszystkim podstaw gramatyki i użycia łaciny w terminologii biologicznej albo farmaceutycznej [stan na 5 kwietnia 2017].
Prywatne LO Nr XXXII im. Jeana Monneta
XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika – Język łaciński realizowany w I klasie o profilu humanistyczno-społecznym (1 godz./tydz.) [stan na 16 czerwca 2017].
XXXVII Liceum im. J. H. Dąbrowskiego – przedmiot “Język łaciński” jest w dwóch klasach drugich: o profilu lingwistycznym i biologiczno-chemiczno-fizycznym. W obu klasach nauka odbywa się przez rok, w wymiarze jednej godziny tygodniowo. W klasie lingwistycznej są to podstawy gramatyki, słownictwo (nawiązania do języka polskiego, angielskiego i włoskiego) oraz elementy kultury; w klasie biologicznej – przede wszystkim terminologia medyczna i botaniczna [stan na 10 kwietnia 2017].
XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej – przedmiot “Język łaciński i kultura antyczna” realizowany jest w wymiarze rozszerzonym do wyboru w klasie o profilu lingwistycznym. Uczniowie od lat osiągają wysokie wyniki w Olimpiadzie Języka Łacińskiego i Kultury Antycznej oraz reprezentują młodych Polaków w konkursach zagranicznych [stan na 10 maja 2017].
Polonijne LO Niepubliczne “Klasyk”
VII LO im. Juliusza Słowackiego – zajęcia języka łacińskiego realizowane jako koło zainteresowań (2 godziny w tygodniu) [stan na 16 czerwca 2017].
XLV LO im. Romualda Traugutta – „Łacina dla humanistów” (1 godz.tygodniowo) w I klasie o profilu administracyjno-prawnym; „Łacina dla przyrodników”” (1 godz.tygodniowo) w I i II klasie biologiczno-chemicznej [stan na 16 czerwca 2017].
XLVII LO im. Stanisława Wyspiańskiego – zajęcia języka łacińskiego realizowane jako koło zainteresowań (1 godziny w tygodniu) [stan na 16 czerwca 2017].
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego – Język łaciński realizowany jest w klasie o profilu biologiczno-chemicznym (I klasa – 2 godz./tydz., II klasa 1 godz./tydz.) oraz klasie o profilu polonistyczno-historycznym
(I klasa – 2 godz.tydz., II klasa – 1 godz./tydz.) [stan na 16 czerwca 2017].
IX LO im. Klementyny Hoffmanowej – Język łaciński odbywa się raz w tygodniu (1 godzina) w ramach zajęć koła naukowego [stan na 16 czerwca 2017].
Liceum Filmowe
Społeczne Lo Nr VII im. B. Geremka
Katolickie LO im. bł. ks. Romana Archutowskiego
WEJHEROWO
I LO im. króla Jana III Sobieskiego
WĘGORZEWO
WIELICZKA
WŁOCŁAWEK
Publiczne Gimnazjum
WODZISŁAW ŚLĄSKI
Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich – Język Łaciński jako przedmiot obowiązkowy we wszystkich klasach o profilu humanistycznym [stan na 16 czerwca 2017].
WROCŁAW
IV LO we Wrocławiu – język łaciński jako przedmiot dodatkowy, 2 godziny tygodniowo przez dwa lata [stan na 2 kwietnia 2017].
VII LO we Wrocławiu – język łaciński jako przedmiot dodatkowy, 1 godzina tygodniowo przez trzy lata w klasie humanistycznej i przyrodniczej [stan na 2 kwietnia 2017].
Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu – język łaciński jako przedmiot dodatkowy, 2 godziny tygodniowo przez trzy lata, nauczanie przy użyciu metod konwersacyjnych [stan na 2 kwietnia 2017].
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. NMP Pośredniczki Łask – język łaciński realizowany jako przedmiot obowiązkowy, 1 godzina tygodniowo przez dwa lata [stan na 5 kwietnia 2017].
Publiczne Gimnazjum Katolickie im. N.M.P. Pośredniczki Łask – język łaciński realizowany jako przedmiot obowiązkowy w wymiarze 1 godziny tygodniowo, tylko w klasie trzeciej [stan na 5 kwietnia 2017].
Szkoła Podstawowa „Iskry” – język łaciński zostanie wprowadzony w roku szkolnym 2017/18 dla klasy czwartej i piątej [stan na 7 kwietnia].
XIV LO im. Polonii Belgijskiej – przedmiot “Język łaciński” organizowany dla chętnych jako zajęcia dodatkowe [stan na 7 kwietnia 2017].
WŁOCŁAWEK
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza – Język łaciński realizowany w wymiarze 1 obowiązkowej godziny tygodniowo w klasach II i III gimnazjum oraz I liceum. Dla osób chętnych: 1 godzina tygodniowo w klasie II i III liceum. Oprócz tego prowadzone jest koło zainteresowania z języka łacińskiego poza siatką godzin [stan na 28 maja 2017].
ZABRZE
Publiczne LO Towarzystwa Salezjańskiego
III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
ZAMOŚĆ
I LO im Jana Zamojskiego – “Język łaciński w medycynie” – przedmiot uzupełniający realizowany w wymiarze 2 godzin tygodniowo w całym cyklu nauczania. “Język łaciński w prawie” realizowany jako przedmiot uzupełniający – 4 godziny w cyklu nauczania [stan na 5 kwietnia 2017].
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im Unii Europejskiej – “Język łaciński w medycynie” – przedmiot uzupełniający realizowany w wymiarze 2 godzin tygodniowo w całym cyklu nauczania. “Język łaciński w prawie” realizowany jako przedmiot uzupełniający – 4 godziny w cyklu nauczania [stan na 5 kwietnia 2017].
III LO im. Cypriana Kamila Norwida – przedmioty “Język łaciński w medycynie” i “Język łaciński w prawie” realizowane jako uzupełniające – 2 godziny w cyklu nauczania [stan na 5 kwietnia 2017].
ZIELONA GÓRA
III LO im. Tadeusza Kotarbińskiego
ZŁOCZEW